2. tur seçimlerinde oy verme saati kaçta başlayıp, kaçta bitecek? YSK açıkladı

Oy kullanmak için seçimin 2. turunda bir kez daha sandık başına gitmeye hazırlanan seçmenler, YSK tarafından seçimler için belirlenen oy verme saatlerini sorgulamaya başladı. Tüm yurtta gerçekleşecek olan oy verme işlemleri için saat bilgisi belli oldu. İşte Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen oy kullanma saatleri…

OY VERME İŞLEMİ SAAT KAÇTA BAŞLAYIP SAAT KAÇTA BİTECEK?

28 Mayıs Pazar günü yapılacak olan 2. tur seçimlerinde oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında olacak. Pusulada sadece iki adayın ismi yer alacağından oy kullanma işlemi de sayım işlemi de daha kolay olacak.

NASIL OY KULLANILIR?

  • Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin.

  • Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi yanınızda bulundurun.

  • Cep telefonuyla kabine girmeyin.

  • Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın.

  • Pusulalarınızı tek zarfa koyun.

  • Oy kullandıktan sona imza atmayı unutmayın.

OYLAR HANGİ HALLERDE GEÇERSİZ OLACAK?

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan “TERCİH” veya “EVET” mührünü basarak oyunu kullanacak.

Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak şekilde yırtılması veya koparılması, pusula üzerine mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaretin, isim, imza kaşesi veya parmak izinin basılması da kullanılan oy geçersiz kılacak.

Ayrıca, oy pusulasının belirgin bir şekilde karalanması, çizilmesi veya işaretlenmesi, zarftan işaret amacı taşıyan herhangi bir madde çıkması hallerinde de oylar geçersiz sayılacak.

SEÇİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Seçim sonuçları www.ysk.gov.tr internet sitemizin “Sandık Sonuçları ve Tutanakları” bölümünde 2009 yılından bugüne kadar yapılan seçimlerin sonuçları sandık-muhtarlık-ilçe-il bazında yayımlanmaktadır.

YSK’nın kararlarına göre saat 18.00’a kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ilişkin haber tahmini ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 18.00 ile 21.00 arasında ise YSK tarafından seçime ilişkin verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Saat 21.00’den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak, YSK bu saati daha erkene alabilecek. Bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı il ve ilçelerde 360 ila 380 kişi olacak. Köylerde seçmen sayısının 400’ü aşmaması halinde bir sandıkta oy kullanılabilecek.

SEÇMEN KAYDI NASIL SORGULANIR?

Seçmen kaydı sorgulama işlemleri sadece aşağıdaki kanallar aracılığıyla yapılabilmektedir:

1- https://secmen.ysk.gov.tr

2- Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının “Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması”

3- 444 9 975 (Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı Çağrı Merkezi)

4- www.turkiye.gov.tr (e-devlet)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir