Adnan Oktar Suç Örgütü Davasında Verilen Cezalar Onandı: İstinaf Başvurusu Reddedildi

Adnan Oktar ile birlikte 14 kişinin yargılandığı davada verilen hapis cezaları onandı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin örgüt lideri Adnan Oktar’la birlikte örgüt yöneticisi olan aralarında Alev Babuna ve Tarkan Yavaş’ın da bulunduğu 14 elebaşına “örgüt yöneticiliği”, “cinsel saldırı”, “çocuğun cinsel istismarı”, “eziyet”, “nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs” gibi birçok suçtan toplamda 8 bin 658 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme diğer sanıkları da “örgüt üyeliği” ve “cinsel suçlar” başta olmak üzere birçok suçtan ağır cezalara mahkum etmişti.

Verilen karar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından incelendi. Daire, 73’ü tutuklu 215 sanık hakkında hükmünü kurdu. 126 mağdurun bulunduğu dosyada, örgüt lideri Adnan Oktar ile Alev Babuna, Tarkan Yavaş, Ayşegül Hüma Babuna, Ulviye Didem Ürer gibi 14 örgüt yöneticisinin toplamda 8 bin 658 yıllık, diğer örgüt üyesi sanıkların da çeşitli oranlardaki hapis cezalarına dair istinaf başvurusu esastan reddedildi.

İstinaf Mahkemesi’nin Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütüne yönelik 2021 yılında verilen kararı usulen bozulmasının ardından yeniden görülen davada mahkeme Adnan Oktar’a, 891 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme örgüt yönetici olması nedeniyle diğer sanıkların da işlediği suçlardan Adnan Oktar’ı sorumlu tutarak neticeten 8 bin 658 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir