Depremzedelere Uygulanan İndirimli Kredi Faizine Artış Yapıldığı İddiası Sosyal Medyada Gündem Oldu

6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli 11 ilin etkilendiği deprem felaketleri sonrası bölgede yıkımın yüksek olmasıyla yardım kampanyalarının yanı sıra bankalarda da birçok destek kararı açıklamıştı. Türkiye Bankalar Birliği’nin aldığı tavsiye niteliğindeki kararları uygulayan bankalar kredi ödemelerinde ötelemelerin yanında hayatını kaybedenlerin borçlarını silmiş, kamu bankaları da faiz indirimleri uygulamaya aldıklarını açıklamıştı ama uzun sürmedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve birçok siyasinin de paylaştığı son gelişmeye göre “Deprem Destek Kredisi” düzenlemesinde kamu bankalarında kredi faiz oranı yüzde 0,99 olarak açıklanmıştı. Ancak bugün itibarıyla faiz oranı yüzde 1,59 oldu.

Kamu bankaları öncesinde, faizsiz ve ertelemeli birçok kredi paketi açıklamıştı.

Ziraat Bankası, bireyselde 6 ay ödemesiz, KOBİ ve çiftçilere 1 yıl ödemesiz, 36 ay vadeye kadar paketler devreye almış, ”Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye il ve ilçeleri ile Gaziantep İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde uygulayacağını açıklamıştı. 

Vakıfbank, bireyselde 6 ay geri ödemesiz, KOBİ ve çiftçilere de 1 yıla kadar ödemesiz, 36 ay vadeye kadar kredi destek paketi oluşturmuştu. 

Halkbank da aynı şekilde açıklama yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu “Hayata Dönüş Kredisi” adı altında destek paketinin de detaylarında, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ve tüm ilçeleriyle Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki esnaf ve sanatlara yönelik 250 bin liraya kadar 12 ay ödemesiz, 60 ay vadeli işletme kredisi verileceği belirtilmişti.

Bu finansman paketinin kredi faiz oranı yüzde 7,5 olarak belirlenirken, kredinin yarısının Hazine ve Maliye Bakanlığı destekli olacağı da açıklanmıştı.

Ziraat Bankası’nın sitesinde ihtiyaç kredisi için oran yüzde 1,79 olarak görülürken, depremzedelere uygulanan oranın yüzde 1,59’a çıkarılmasına dair açıklamalar dikkat çekti.

Gerek Gaziantep,

Gerek Şanlıurfa’dan yapılan paylaşımlar bu güncellemenin nedeninin merak edilmesine sebep oldu.

Eski bankacı olan Bankavitrini yazarı Erol Taşdelen, durumu şu şekilde açıkladı: Halkbank’ta kaynak bitti, Ziraat Bankası vermeye devam ediyor.

Diğer bir kamu bankası olan Vakıfbank için de, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye, Gaziantep (sadece Osmaniye ve Nurdağı) için 3 bin ila 50 bin TL tutarda yüzde 0,99 kredi faizi, devam ederken, 50 bin 1 TL ve 100 bin TL aralığında yüzde 1,59 kredi faiz oranı uygulanıyor. Adana, Diyarbakır, Gaziantep (diğer ilçeler), Kilis, Şanlıurfa ve Elazığ için ise 100 bin TL’ye kadar olan kredilerde yüzde 1,59 kredi faiz oranı uygulanıyor.

Sosyal medyada da depremzedelerin ihtiyaçları dahilindeki bu kredilerdeki faiz artışına tepki görüldü.

Nas sorgulayanlar kadar,

Depremzedelerin koşulları,

Ekonomi yönetimi,

Bankacılık kriterler,

Depremzedelerin kendileri,

Bölgenin yerel medyası duruma isyan etti.

Sizce depremzedelere ayrılan paketin tamamlanması gibi bir durum söz konusu olmalı mı?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*