Evde bulunan doğal malzemeleri kullanarak giysilere yapışıp kalan kan lekesini çıkarabilirsiniz

Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar?

Kan lekeleri çoğu zaman çıkmayan ya da çıkması aşırı zor lekeler olarak bilinirler. Bu lekeleri çıkarmak için kullanılan çamaşır suları ve kimyasal içerikli temizlik malzemelerinin herhangi bir sonuç getirmemesi ile çoğu zaman kan lekeleri olduğu gibi kalmaya devam eder. Zaman içerisinde kahverengileşen ve kuruyarak yerleşen kan lekeleri kıyafetlerin kabusu gibi orada kalmaya devam eder. Hatta bazen daha yaygın lekeler olmaları nedeniyle kıyafetlerin bir daha kullanılmamasına neden olan kan lekelerini çıkarmak için tek yapmanız gereken ise her evde bulunan doğal temizlik malzemelerini kullanmak Bu malzemelerin kullanımı ile kan lekesi ya da çamur lekesi gibi zorlu lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. İşte kıyafetlere yapışıp kalan kan lekelerini çıkarmanın püf noktaları ve doğal yöntemleri:

Nişasta ve tuz

Kan lekesi gibi zorlu lekeleri çıkarmak için hem tuz hem de nişastanın pürüzlü yapılarından faydalanabilirsiniz. Bu iki doğal temizlik ürününü su ile karıştırarak elde edeceğiniz pürüzlü yapıdaki acun birçok zorlu lekenin kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda tuzun kendi içerisinde temizleme özelliği barındırması ile kurumuş olan lekeleri çıkarma konusunda güçlü bir yardımcıdır. Nişasta ve tuz ile macun hazırlamak için öncelikle 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı nişastası küçük bir kaba alın. Üzerine yavaş yavaş az miktarda su dökerek karıştırın ve macun kıvamına gelene kadar u işlemi tekrarlayın. Karışım tamamen macun kıvamını aldığında ve malzemeler karıştığında macunu kan lekesi olan eşyanızın üzerine dairesel hareketler yaparak sürün. Yaklaşık olarak 1 dakika bu bölgede etkisini göstermesi için bekletin. Ardından karışımı çıkarmadan kıyafetinizi makineye atın ve normal ayarlarında yıkayın. Makineden çıkardığınız kıyafette kan lekesinden eser kalmayacak.

Beyaz Sirke

Temizlik denilince insanların ilk aklına gelen ürünlerden biri de beyaz sirke. Yüksek asidik değeri sayesinde doğal bir temizlik ürünü olarak kullanılan sirke ile evinizi köşe bucak temizleyebilirsiniz. Ve tabii ki bu temizliğe inatçı lekeler de dahil. Kan lekesini çıkarmak için sirke kullanacakların izleyeceği adımlar ise oldukça basit. İlk olarak kıyafetlerinizin kan lekesi bulaşan kısmına bir miktar sirke dökün ve nemli bir bez yardımı ile iyice ovalayın. Birkaç dakika bu işlemi tekrarladıktan sonra kıyafetinizi makineye atarak normal ayarları ile çalıştırın Makineden çıkan kıyafetin üzerinde kan lekelerinden eser kalmayacak.

Karbonat

Karbonat temizliğin en büyük yardımcıları arasında yer almaktadır. Evde doğal yöntemlerle herhangi bir şeyi temizleyeceğiniz zaman karbonatın yardımından faydalanabilir ve bu şekilde temizliği çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Karbonatın etken maddesi olan sodyum bikarbonat temizlik malzemeleri arasında da yer almaktadır. Bu da karbonat doğal bir temizlik ürünü yapar. Karbonat ile kan lekesi çıkarmak isteyenlerin ilk olarak yapması gereken lekenin üzerine toz karbonat dökmek. Ardından nemli bir süngerin sert kısmı ile bu lekeyi bastırarak temizleyin. Bu işlemi birkaç kez tekrarladıktan sonra kıyafetinizi son bir kez üzerine karbonat serperek makineye atın ve normal ayarlarında çalıştırın. Makineden çıkan kıyafette kan lekesi kalmamış olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*