Fatih Altaylı: Israr edilirse Mehmet Şimşek Türkiye’ye gelebilir ama Erdoğan’ın faiz politikasından vazgeçilir

Gazeteci Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile birkaç kez görüşen, iktidarın, yeni dönemde ekonomide aktif rol oynamasını istediği eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek‘in Dubai’ye taşındığını belirtti. 

Altaylı, bugünkü yazısında ofisini Londra’dan Dubai’ye taşıyan Şimşek için “Ben bu mesajı şöyle okudum. Mehmet Şimşek, Erdoğan’ın kazanması durumunda ısrar edilmesi halinde Türkiye’ye gelebilir. Ancak bu durumda Erdoğan’ın Türkiye ekonomisinin bugünkü halinin büyük oranda sorumlusu olan faiz politikasından da vazgeçilir” yorumunu yaptı. 

Altaylı, ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Çünkü dünyada hiçbir ekonomi, buna ABD veya Almanya da dahil, faiz indireceğim derken dolara peşin yüzde 30 faiz verilen bir sistemi yürütemez. Buna Banker Kastelli de veremedi. Terim ve futbolcuları yüksek faiz vaadi ile dolandıran bankacı Seçil Erzen de.

Bu ekonomik program devam ederse Türkiye’nin sonu da aynı olur. Mehmet Şimşek bunu sonu benden daha gören biri olarak, böyle bir şeye ortak olmaya gelmez.” 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir