Hesap Kesim Tarihi, Asgari Ödeme, Ekstre Ne? Herkesin Bilmesi Gereken Kredi Kartı Terimleri

Kredi kartı kullananların sık sık karşılaştığı bazı terimler vardır. Bazılarının anlamını biliriz ama bazılarını da bilmesek de biliyormuş gibi yaparız. Gelin bu içeriğimizde bilmemiz gereken kredi kartı terimlerine yakından bakarken anlamlarını da detaylıca öğrenelim!

1. Hesap ekstresi

Gün, ay ve yıllara göre kredi kartı harcamalarının detaylı şekilde gösterildiği belgeye hesap ekstresi denir. Her ay yapılan harcamalar da hesap ekstresinde görülür.

2. Hesap kesim tarihi

Kredi kartınıza ait aylık olarak kesilen ekstreler vardır. Hesap kesim tarihi de o 1 aylık döngü tamamlandığında o ay içindeki harcamalarınızın kesildiği ve hesaplandığı tarihtir.

3. Son ödeme tarihi

Hesap ekstrenizde belirlenen borcun son ödeme tarihini ifade eder. Bu tarihe kadar kart ekstrenizdeki asgari ödemeyi ve toplam borcu ödemeniz gerekir.

4. Asgari ödeme tutarı

Kredi kartı ekstrenizde yer alan borcunuzun belirli bir oranını ifade eden asgari ödeme tutarı, son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken asgari tutardır. Kart borcu ve limitine göre farklılık gösterir.

5. Toplam harcama tutarı

İsminden de anlaşılacağı üzere o ayda yapılan ve taksitleri de içerisine alan tutar olarak karşımıza çıkar.

6. Gecikme faizi

Son ödeme tarihine kadar borcunuzu ödememeniz durumunda kalan borç üzerine uygulanan faiz türüne gecikme faizi denir.

7. Limit

Kredi kartınıza atanan ve harcayabileceğiniz miktarı gösteren ve anlatan terim için kredi kartı limiti kullanılır. Aylık gelirinizin 2 veya 4 katı olabilmektedir.

8. Senelik aidat

Kredi kartını kullansanız veya kullanmasanız da yıllık olarak ödeyeceğiniz tutar senelik aidattır. Senelik aidat, kartınızın üyelik bedeli olarak da düşünülebilir.

9. Yıllık faiz oranı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenen ve bankalar için üst limit olarak açıklanan faiz oranıdır.

10. Borç transferi

Kredi kartı borcunuzun krediyle kapatılması için kullanılan terimdir. Kredi kartı ödemenizi kredi çekerek veya yapılandırarak yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir