Seçim Anketi: ‘Son Hamle ile Voltran Oluştu’

Millet İttifakı’nda yaşanan İYİ Parti krizi aşıldı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 6 partinin Cumhurbaşkanı adayı oldu. Kılıçdaroğlu, dün son kez partisinin grup toplantısında konuştu ve Millet İttifakı’nın seçim çalışmaları başladı. Şirketlerin yaptığı anketler de sık sık paylaşılıyor. Yöneylem Araştırma’dan Derya Kömürcü, son anketleri yorumladı.

TELE1’de yayınlanan ‘Açıkça’ programına katılan Yöneylem Araştırma Direktörü Doç. Dr. Derya Kömürcü, Millet İttifakı’nın 5 puanlık farkı koruduğunu söyledi.

“Son 3-4 günde yaşananların gerisinde kalmış bir araştırma. 6 Mart itibarıyla yepyeni bir döneme geçtik. Ancak şu anda da yüzde yaklaşık 5 puanlık fark korunuyor”

Önümüzdeki seçimin bir cumhurbaşkanlığı seçiminden ziyade bir rejim oylaması olduğunu ifade eden Kömürcü, “Bu rejimin devam etmemesini isteyenler yüzde 55 civarında bir çoğunluğu oluşturuyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyenler ise yüzde 35-40 aralığındaki banttalar aralarında da 10 puanlık bir kararsız seçmen grubu var” dedi.

Muhalefetin dağılmayıp beraber kaldığını ve ortak aday çıkarttığını söyleyen Kömürcü, bu adayın HDP seçmeni tarafından da desteklenmesi durumunda seçimin Millet İttifakı’nca kazanabilecek bir duruma gelindiğini aktardı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da seçim sürecine fiilen dahil olduğunu hatırlatan Kömürcü, “Muhalefet ‘Voltran’ı oluşturmuş durumda” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*