Vatandaş patates soğan derdindeyken iktidar Çiller’i ihya etti… Odatv belgeleri yayımlıyor

Odatv Özel

Eski Başbakan Tansu Çiller’in, Sarıyer Karadeniz kıyısındaki arazilerine, bayram hediyesi gibi verilen imar artışının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. İmarı arttırılan bölgede Çiller ve aile şirketlerine ait bir değil, 11 parsel bulunduğu anlaşıldı. Önceki planlara göre özel mülkiyetteki parsellere toplam 13 bin 781 metrekare inşaat yapma hakkı varken, değişiklik ile inşaat miktarı 110 bin 500 metrekareye çıkarıldı. Değişiklik öncesinde 2 katlı villa hakkı bulunan arazilere tripleks villa hakkı tanındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sarıyer’nin Karadeniz kıyısında yer alan Kısırkaya’daki 273 bin 256 metrekarelik arazinin imar planlarını değiştirerek, 18 nisanda askıya çıkardı. Toplam 60 parselden oluşan arazinin yüzde 50’si, düşük yoğunluklu konut alanında kalıyordu. Plan değişikliği ile özel mülkiyete konu konut alanı miktarı yüzde 50’den yüzde 60’a çıkarıldı. Bununla da yetinilmeyerek iki kat olan inşaat yüksekliği 3 kata çıkarıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden(İBB) edinilen bilgiye göre, önceki planlarda özel mülkiyete konu alanda yapılacak toplam inşaat alanı 13 bin 781 metrekare iken, Bakanlığın yaptığı değişiklikle yapılacak toplam inşaat alanı 110 bin 500 metrekareye çıkarıldı. İBB yetkilileri, büyük bir imar artışı getiren planlara, askı süresi içinde itiraz edeceklerini, itirazlarının dikkate alınmaması halinde de konuyu mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

ÇİLLER’İN ARAZİLERİ İÇİN BÜYÜK RANT

Plan değişikliğine konu 60 parselin 49’u şahıslara, 10 tanesi Maliye Hazinesine ve bir tanesi de ilçe belediyesine ait. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı bilinen Tansu Çiller ve aile şirketlerine ait, söz konusu planlama bölgesinde 11 parsel bulunuyor. Ticaret+Turizm+Konut alanı olarak planlanan 11 parselin alansal büyüklüğü 70 bin metrekareyi aşıyor. Ticaret+Turizm+Konut alanı olarak ayrılan kısmın tamamı ise 102 bin metrekare. Arazinin geri kalan kısmının yaklaşık 57 bin metrekaresi sadece konut alanı olarak planlandı. Önceki planlarda yaklaşık 94 bin metrekare olan park alanı ise 68 bin metrekareye düşürüldü. Park alanları da, arazinin ortasında geçen derenin iki yakasını oluşturuyor.

KORAY AYDIN: “TANSU ÇİLLER’İN İTİBARI YOK”

İyi Parti Siyasi İşler Başkanı ve partinin ikinci adamı konumundaki Koray Aydın, geçen yıl Sözcü gazetesinden Ruhat Mengi’ye verdiği röportajda, Tansu Çiller’in parti kuracağı iddialarıyla ilgili şunları söylemişti:

“Böyle bir partiyi kurmak istiyorlar ve bol vaatlerle insanları çekmeye çalışıyorlar. Bu partinin görev alanı, tek hedefi sadece İYİ Parti’dir, yüzde yüz böyledir, bunun şüphesi yok. Tansu Çiller, AK Parti’den oy koparak İYİ Parti’nin oylarını kırmaya çalışmak için Erdoğan tarafından görevlendirilmiş, ‘İYİ Parti’nin bulunduğu yerde ne yapabilirsen kardır’ anlayışıyla iktidar tarafından desteklenen, maddi imkanları iktidar tarafından sağlanan bir proje kişisidir. Kuracağı parti de böyle bir projenin partisidir. Ama şu anda parti kuracak zemini inşa edemedi çünkü görüşme yaptığı insanların yüzde 97’sinden karşılık alamıyor. Bu bakımdan, parti kursa bile sadece genel merkezi olan bir tabela partisi gibi olur. Şu anda siyasi alanda boşluk yok, Tansu Çiller’in de itibarı yok, ciddiye alan da yok. Biz de parti olarak ciddiye almıyoruz. Ben bu konuyu takip ediyorum, gördüğüm kadarıyla; sıfır diyecektim ama iyi bir rakam olur, ekside. O şu anda Recep Tayyip Erdoğan’ın emir eri pozisyonunda biridir, siyasal görevi Tayyip Erdoğan’ın verdiği görevdir. Benim tavsiyem; boşuna bu işlerle uğraşmasın, evine gitsin, evinde otursun, onun Türkiye’de artık yapacağı bir şey de kalmamıştır. Böyle ısmarlama kişilerin Cumhurbaşkanı’ndan destek alarak siyaset yapmalarına payanda olacak insan sayısı kalmadı, oradan bir parti çıkmaz, konuşmaya bile gerek yok.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*