Atanamayan öğretmen işçi olarak çalıştığı Akkuyu’da canından oldu

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde çalıştığı sırada dengesini kaybederek düşen ve geçirdiği beyin kanamasından ötürü hastaneye kaldırılan atanamayan öğretmen İlyas Bul yaşamını yitirdi. Konuya ilişkin açıklama yapan Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Boz, “Gencecik bir öğretmenin Akkuyu cehenneminde yaşamını yitirmesinin sorumlusu AKP iktidarıdır” dedi.

HASTANEDEKİ YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ

AKP iktidarı döneminde atanamadığı için Akkuyu Nükleer Santrali’nde bir süre önce işçi olarak çalışmaya başlayan 26 yaşındaki İngilizce Öğretmeni İlyas Bul, iş sahasında düşmesi sonrasında geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hastanaye kaldırılmış, hastanedeki tedavisi 3 gündür sürmekteydi.  Atanamayan öğretmen İlyas Bul, bugün sabah saatlerinde yaşam mücadelesini kaybetti.

“VEBALİ AKP İKTİDARINDIR”

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Av. Ali Bozan, “Bu bir cinayettir. Vebali de gençleri geleceksizleştiren AKP iktidarınındır” dedi.

Atanamadığı için çareyi başka alanlarda çalışmakta bulan İngilizce öğretmeni İlyas Bul’un, Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışırken düşerek beyin kanaması geçirmesini “kaza” değil, AKP iktidarının gençlerin geleceği ile oynaması olarak yorumlayan Vekil Ali Boz,  “Akkuyu, ilk günden beri skandalların santrali oldu. Birçok işçinin kölelik şartlarında çalıştırıldığı Akkuyu’da daha önümüzdeki günlerde tüm kamuoyuna yansıyan bir zehirlenme vakası yaşandı. İnsanların canını ucuz gören bu siyasi iktidar, halka bu zulmü reva görüyor. Sonuç ne oldu? Hiçbir şey. Çünkü denetim yok, tedbir yok” diye konuştu.

“AKKUYU CEHENNEMİNE DERHAL EL ATILMALIDIR”

Atanamayan İngilizce öğretmeninin Akkuyu iş sahasında düşerek beyin kanaması geçirdikten sonra yoğun bakımda verdiği yaşam mücadelesini kaybettiğini dile getiren Vetil Eli Boz, şöyle dedi:
Bu kardeşimiz atanamadığı için çareyi Akkuyu’da çalışmakta bulmuş. Bu, ülkedeki gençlerin yaşadığı gerçekliğin resmidir. Gençler geleceksizleştirildi. Bakın atanamayan öğretmen diyoruz.

Okulda öğrencilerle birlikte olması gereken bir öğretmenin, Akkuyu Santrali cehenneminde son bulan yaşam mücadelesini konuşuyoruz. Gencecik bir öğretmenin Akkuyu cehenneminde yaşamını yitirmesinin sorumlusu AKP iktidarıdır.

Bu gencimizin ve geleceksizleştirilmiş daha milyonlarca gencimizin yaşadıklarının vebali AKP iktidarının boynunadır. Derhal skandallar ve acı olaylarla gündemden düşmeyen Akkuyu cehennemine el atılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir