Dünyanın en yaşlı akvaryum balığı Methuselah, düşünülenden bile daha yaşlı çıktı

Yapılan bir DNA analizi, bir akvaryumda yaşayan günümüzün en yaşlı balığının daha önce tahmin edilen 84 yaşından daha yaşlı olabileceğini ortaya koydu ve 92 yaşında olduğunu tespit etti.

Methuselah bir Avustralya Akciğer Balığı ve Güneydoğu Queensland’daki yavaş akan nehirlerde yaşayan bir tür. Ve evet, bu balıkların aslında belirli koşullarda oksijen alımını desteklemek için kullanılan bir akciğerleri var.

Methuselah yaklaşık 1,2 metre uzunluğunda ve 11 kilogram ağırlığında. Kaliforniya’daki Steinhart Akvaryumu’nda yaşayan Methuselah, 1938 yılında Avustralya’dan San Francisco’ya gelmiş.

Methuselah’ın yaşını tahmin etmek için küçük bir yüzgeç dokusu örneği kullanıldı. DNA analizini yapan ekipten Dr. Ben Mayne, “Avustralya akciğerli balığının 1870’teki keşfinden bu yana ilk kez, geliştirdiğimiz DNA yaş saati, türlerin maksimum yaşını tahmin etme olanağı sunuyor. Maksimum yaş da dahil olmak üzere bir popülasyondaki balıkların yaşlarını doğru bir şekilde bilmek, onların yönetimi için hayati önem taşıyor. Bu bize bir türün vahşi doğada ne kadar süre hayatta kalabileceğini ve üreyebileceğini söyler; bu da bir türün popülasyon canlılığını ve üreme potansiyelini modellemek için kritik öneme sahip. Araştırmacılar için Kaliforniya Bilimler Akademisi’nin bakımında tutulan Methuselah gibi olağanüstü uzun ömürlü balıklara erişmek nadir ve değerli bir fırsat, çünkü ideal bakım koşulları altında bir türün maksimum ömrünü anlamamıza yardımcı oluyor” dedi.

Etkileyici derecede uzun bir ömre sahip olmasının yanı sıra Methuselah aynı zamanda kesinlikle keyifli bir kişiliğe sahip gibi görünüyor. Kaliforniya Bilimler Akademisi’nden Allan Jan 2022 yılında AP’ye verdiği demeçte “gönüllülerime, onu su altında yaşayan bir köpek yavrusu gibi düşünmelerini söylüyorum, çok yumuşak, nazik, ama tabii ki ürkerse ani enerji nöbetleri geçirebilir. Ama çoğunlukla sakin” dedi. Ayrıca Methuselah, biraz seçiciymiş. Karnının ovulmasından ve taze incirden çok hoşlanıyormuş.

Methuselah, türün en yaşlısı olarak 2017 yılında yaklaşık 95 yaşında ölen Granddad adlı başka bir balığın yerini aldı. Adını 969 yaşında öldüğü söylenen İncil figüründen almış. Bu lakap aynı zamanda bilinen en yaşlı yıldıza ve 4.855 yaşındaki Büyük Havza bristlecone çamına da verilmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir