Ekonomistler yorumladı! Merkez Bankası müdahale adımı ve enflasyon gerçeği!

Ekonomistler, dolar kurunun 27,50 ile tarihi zirvesine ulaştığı bir dönemde, Merkez Bankası’nın kura müdahaleye başladığını iddia etti.

Geçtiğimiz ay dolar kuruna müdahale edilmediğini açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “2021’in Aralık ayıyla, aşağı yukarı 2023’ün Mayıs ayına kadar kur belli bir düzeyde tutulmuş.

Biz kuru serbest bıraktık. Çünkü bir taraftan rasyonel politikalar diyeceksin sonra kur müdahalesi, bu doğru değil. Kur etkisi var. Geçişkenlik zamanla azalacak. Bizim bir kur hedefimiz yok. Aslında tahmin de olmaması lazım” ifadelerini kullanmıştı.

Enflasyonu kontrol altına almaktaki kararlılığını hamleleri ile gösteren yeni ekonomi kurmaylarının ifadelerine rağmen ekonomistler ise kurun sabit tutulması amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) müdahalelere başladığını öne sürdü.

SELVA BAZİKİ

Buna göre Bloomberg ekonomisti Selva Baziki, TCMB’den kura rekor düzeyde bir müdahale geldiğini iddia etti.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapan Baziki, “TCMB’nin arka kapı müdahalelerinin ağustos ayı itibarıyla 226 milyar dolara çıktığını hesaplıyoruz. Bu ortalama aylık 11 milyar dolar müdahaleye tekabul ediyor” dedi.

Baziki ayrıca KKM’den çıkışları teşvik eden regülasyon değişikliklerinin, ilerisi için bir zorluğa işaret ettiğini belirterek, “Büyük rezerv kaynaklarından birinin kurumasıyla, aynı hızda devam eden müdahaleler TCMB’nin negatif olan net rezervlerini (swap hariç) daha da negatife itebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Ancak Baziki, veri yetersizliğinden dolayı hesaplarının bazı varsayımlara dayandığının da altını çizdi.

HAKAN KARA

Merkez Bankası eski Başekonomisti Hakan Kara ise konuyla ilgili paylaşımında, TCMB’nin faiz kararı sonrasında nette 2 milyar dolar civarında satıcı olduğunu aşağıdaki görsel ile birlikte aktardı.

Kaynak: Hakan Kara – X

Para piyasalarında bu gelişmelerin ortasında takip edilen yurt içindeki haftanın en önemli gelişmelerden biri ise enflasyon verileriydi. Buna göre enflasyon verileri TCMB’nin faiz artışlarını şekillendirebilme potansiyeli sebebiyle piyasa katılımcıları tarafından yakından takip edildi.

Bugün TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarında da, enflasyonun yılın zirvesine çıktığı, artış hızının ise ivme kaybettiği görüldü.

Ancak yükseliş ivmesini sürdüren enflasyon rakamları sonrasında TCMB’nin 500 baz puan faiz artışı ile birlikte faizleri yüzde 30’a çıkardığı toplantının ardından daralan enflasyon – faiz makası da yeniden açılmış oldu.

Kaynak: Bloomberg HT

Enflasyon verilerinde dikkat çeken bir diğer detay ise ise TÜİK, ENAG ve İTO’nun açıkladığı enflasyon rakamları arasındaki fark oldu.

Sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı ekonomi paylaşımlarıyla tanınan “beşyüzyedi” ise üç farklı enflasyon rakamından İTO’nun hesaplamasını daha gerçekçi bulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

Kaynak: e507 – X

İLGİLİ ANALİZ Türkiye’de enflasyon: 2023 yılı TÜİK, ENAG ve İTO verilerinin karşılaştırmasıPiyasaların merakla beklediği yarın açıklanacak resmi TÜFE verilerinden önce dün İTO tarafından açıklanan enflasyon verisinin çift hanelere yaklaşması, resmi enflasyona yönelik endişeleri de artırdı.

Peki 2023 yılı boyunca kurumların enflasyon hesabı nasıl seyretti? İşte detaylar..

YIL SONU DOLAR/TL VE ENFLASYON BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Bu gelişmelerin öncesinde ise Merkez Bankası’nın son Piyasa Katılımcıları Anketi’nde katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 59,46’dan yüzde 67,22’ye çıkmıştı.

Katılımcıların 2023 yıl sonu dolar/TL beklentisi de 29,82’den 30,14’e yükselmişti.

haber.doviz.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir