Gündem Yoğunluğu Yüksek Bir Hafta Olacak

Piyasaları yoğun veri gündemi bekliyor. Yurt içinde işsizlik oranı, sanayi üretimi ve cari işlemeler dengesi gibi makroekonomik veriler öne çıkacak. Yeni haftada aynı zamanda ekonomi yönetiminin yurt dışı temasları da yakından izlenecek.

Dışarıda ise artan jeopolitik risklerin gölgesinde tahvil faizleri varlık fiyatlarına yön vermeye devam ederken makroekonomik verilere olan hassasiyet de yüksek seyrediyor.

PERŞEMBE ABD TÜFE VERİSİ GELECEK

Bu kapsamda ABD’de geçen hafta açıklanan Eylül ayı istihdam rakamlarının ardından bu kez haftanın odak noktasında Perşembe günü açıklanacak TÜFE rakamı olacak.

Fed toplantısının olmadığı ayda enflasyonun ortaya koyacağı tablo yılın geri kalanına ilişkin beklentilerin biraz daha şekillenmesini sağlayabilir. Ağırlıklı görüş önceki ay piyasa beklentisini aşarak yıllık bazda %3,7’ye yükselen enflasyonun bu kez %3,6’ya gerileyeceği yönünde.

ÇARŞAMBA FED TUTANAKLARI İZLENECEK

Enflasyon rakamından bir gün önce açıklanacak olan Fed tutanakları ise son toplantısında daha fazla sıkılaştırmaya açık kapı bırakan Merkez Bankası’nın duruşuna dair daha net bir tablo ortaya koyacaktır.

Bu hafta ayrıca ABD’de üçüncü çeyrek bilançoları bankalar öncülüğünde başlayacak. Bu da şirket ve sektör bazlı hareketliliğin biraz daha yüksek seyredebileceğine işaret ediyor.

İÇERİDE İŞSİZLİK ORANI, SANAYİ ÜRETİMİ VE CARİ İŞLEMLER DENGESİ VERİSİ GELECEK

Yarından başlayarak içeride işsizlik oranı, sanayi üretimi ve cari işlemler dengesi gibi makroekonomik verileri takip edeceğiz. Ancak verilerin kur üzerindeki etki derecesinin limitli kalacağı tahmin ediliyor.

EKONOMİ YÖNETİMİNDEN YURT DIŞI TEMASLARI

Bu kapsamda ekonomi yönetiminin hafta içindeki yurt dışı temasları çok daha önemli bir konu başlığı olarak öne çıkıyor.

Reuters’ta yer alan habere göre TCMB Başkanı’nın Fas programında merkez bankası başkanları ile olan görüşmelerin yanı sıra Blackrock JPMorgan ve Deutsche Bank de yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise 19 Ekim’de Paris’te yatırımcı toplantılarına katılacak. Ekonomi yönetiminin ay sonunda Körfez ve yıl bitmeden Asya ziyaretleri gerçekleştirmeyi planladığı da belirtiliyor.

Haftaya başlarken İsrail-Filistin gerilimi ise jeopolitik riskleri yeniden hatırlatarak varlık fiyatlarını baskı altında tutabilecek önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. Bölgede tansiyonun ne derece yükselebileceği piyasaların anlamaya çalışacağı ana konu başlıklarından biri olacaktır.

Öte yandan ekonomi yönetiminin yurt dışı temasları yoğun şekilde devam ediyor. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Gaye Erkan 11-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek Dünya Bankası-IMF yıllık toplantıları için Fas Marakeş’te olacak.

Aynı süre zarfında önde gelen yatırım bankaları ile de görüşülmesi bekleniyor. Türkiye’ye olan yabancı ilgisi ve fon akışını destekleyebileceği için toplantılar yurt içi piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir