Saldırgan Ömer Salgın tutuklandı

FERİT ZENGİN Haber Merkezi, DHA, İHA – Saldırıyı lanetleyen Murat Kurum, imam Galip Usta ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da telefonda konuşturdu. Erdoğan, Usta’ya geçmiş olsun dileklerini iletti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Usta’yı ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. 

Babası ifade verdi

Öte yandan Saldırgan Ömer Salgın’ın (40) babası H.S.’nin ifade vermek için Bursa’dan İstanbul’a geldiği ortaya çıktı. H.S.’nin polise verdiği ifadede, oğlunun 2 kere evlenip boşandığını, bir süre önce işlerinin de kötüye gitmeye başladığını söylediği öğrenildi. Gayrettepe’de bulunan Asayiş Şube’ye götürülerek sorguya alınmaya çalışılan ancak sorulara cevap vermeyen ve “deli” görünümü vermeye çalıştığı öğrenilen Salgın, gündüz alındığı sorguda da susma hakkını kullanarak ifade vermeyeceğini söyledi. Salgın Asayiş Şube Cinayet Büro Amirliği’nde konduğu nezarethanede ve sorgu sırasında da tekbir getirdiği öğrenildi. Emniyet’teki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Ömer Salgın tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘Lanetliyorum’

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Fatih Camisi’ndeki saldırı hakkında “Lanetliyorum, kınıyorum. Bir kere daha uyanık olmamız gerektiğini gösteren fevkalade menfur bir saldırıdır. Türkiye birtakım organize işlerle karıştırılmak isteniyorsa bu ülke buna müsaade etmeyecek kadar güçlüdür, şuurludur ve birliktedir” dedi.

‘Öfkemi imama yansıtmış olabilirim’

Emniyette susma hakkını kullanıp ifade vermeye yanaşmayan Ömer Salgın, savcılıkta ifade verdi.

Salgın ifadesinde şunları söyledi: “Ben ticaret işiyle uğraşmaktayım. Ortalama aylık gelirim 500 bin liradır. İki kez evlilik yaptım. Son evliliğimde de sorunlar yaşadım. Son olarak ortağım olan Samet Nişli isimli şahsın eski eşim Madina Salgın ile ilişkisinin olduğunu öğrendim. Bu nedenle çok bunaldım. Olay tarihinde camide tekbir getirerek bağırmaya başladım. Sonrasını hatırlamıyorum. Sormuş olduğunuz bıçak bana ait çakıdır. İmamların iyiliği temsil eden kişilerden olması sebebiyle çok bunaldığımdan ve okuduğum şeylerle camii vaazlarındaki bilgilerin tutarsızlığından dolayı öfkemi imama yansıtmış olabilirim. Bu hareketimde beni herhangi bir kurum ya da kuruluş yönlendirmedi.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir